Doğumdan Sonra Vajinismus

Doğumdan sonra ortaya çıkan Vajinismus, sekonder Vajinismus olarak adlandırılan bir hastalıktır. Genellikle ağrılı ve zor bir doğum geçiren kadınlar, cinsel ilişki yaşarken istemsiz kasılır veya cinsel ilişki yaşamak istemez. Vajinismus hastalığı tedavi edilmesi kolay olan bir hastalıktır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajen kaslarının istemsiz kasılması sebebi ile cinsel ilişkiye girilmesini zorlaştıran veya imkansız hale getiren bir hastalıktır. Kadınların istemesi ve denemesine rağmen ilişkiye girmesine engel olur.

Vajinismus iki farklı şekilde ortaya çıkar. Fiziksel sebeplerle olabileceği gibi genellikle psikolojik sebeplere dayanır. Primer Vajinismus, cinsel ilişki istemesi ve denemesine rağmen ilişkiye giremeyen kadınların hastalığıdır. Bu hastalar vajinaya girecek her yabancı cisme karşı kasılma hisseder.

Sekonder Vajinismus, cinsel hayatı normal olan kadınlarda görülür. Doğumdan sonra Vajinismus, sekonder Vajinismus hastalığıdır. Zor doğum, kürtaj, ağrılı cinsel ilişki sebepleri ile yeniden cinsel ilişki yaşanmasına engel olan bir hastalıktır.

Doğumdan Sonra Vajinismus Olur Mu?

Doğumdan sonra Vajinismus olması mümkündür. Vajinismus, cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda görülebileceği gibi cinsel hayatı normal olan kadınlarda da görülür. Doğumdan sonra Vajinismus olmasının nedeni zor ve ağrılı bir doğum geçirmiş olmaktır.

  • Doğumdan sonra meydana gelen Vajinismus hastalığı, sekonder Vajinismus olarak adlandırılır.
  • Bu hastalığa sahip olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılma yaşar ve vajen kasları kasıldığı için cinsel ilişkiye imkansız hale gelir.
  • Şiddetli ağrı yaşanan cinsel ilişki veya cinsel ilişki yaşayamama hastalığın belirtileridir.
  • Doğumdan sonra meydana gelen Vajinismus hastalığı kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığının temel belirtisi cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus hastaları, istemeleri ve denemelerine rağmen ilişkiye giremez. Doğumdan sonra Vajinismus olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı yaşayabilir veya kasılma sebebi ile ilişkiye giremez.

  • Vajinismus hastaları, cinsel ilişki sırasında vajina ve bacaklarında kasılma hisseder.
  • Kasılmalar sebebi ile penisin vajinaya girmesi imkansız hale gelir.
  • Hastalığın ilerleyen dönemlerinden kadınlarda cinsel isteksizlik meydana gelmektedir.
  • Primer Vajinismus hastaları, tampon, fitil gibi vajinaya girecek olan tüm yabancı cisimlere karşı kasılma hisseder ve jinekolojik muayene olamaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir