Doktora Gitmeden Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel fonksiyonların yerine getirilememesi durumudur. Cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kasılması sebebiyle cinsel ilişkiye girmeye engel olan hastalık, psikolojik veya fiziksel olabilir. Hastalığın türlerine göre tedavi süreçleri farklılık gösterir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajinal kasların istemsiz kasılması ile ortaya çıkar ve kadınların cinsel ilişkiye girmesine engel olur. Kadınların istemesi ve denemesine rağmen cinsel ilişkiye girememesi olarak da tanımlanabilir.

Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiden korkması ve çekinmesi ile ortaya çıkabilir. Psikolojik olabilen bu hastalık, batı ülkelerine kıyasla doğu ülkelerinde daha sık görülür. Toplum baskısı ve cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olamama hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Doktora gitmeden Vajinismus tedavisi mümkün değildir. Vajinismus, tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediğinde cinsel ilişkiye girmeyi imkansız hale getiren bir hastalıktır.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus, vajen bölgesindeki kaslarda istemsiz kasılma meydana gelmesi sebebiyle cinsel ilişkiye girmeye engel olan bir hastalıktır. Kadınlarda, Primer ve Sekonder olarak iki farklı türde Vajinismus hastalığı meydana gelebilir.

Primer Vajinismus: Bu sınıftaki kadınlar, cinsel ilişki denemeleri ve istemelerine rağmen cinsel ilişkiye giremezler. Vajinanın kasılması sebebi ile bu hastalar, vajinal muayene olamaz, vajinasına fitil ya da ilaç koyamaz, vajinaya giren herhangi bir şeye karşı da kasılma sorunu yaşar.

Sekonder Vajinismus: Sekonder Vajinismus, cinsel ilişkiye giren ve cinsel hayatı normal seyreden kadınlarda meydana gelen bir hastalıktır. Ağrılı cinsel ilişki, kürtaj, ağrılı muayene, düşük, zor doğum gibi sebeplerle sonradan ortaya çıkar. Doktora gitmeden Vajinismus tedavisi mümkün değildir ve hastaların tedavi olması ardından cinsel ilişki yaşaması mümkündür.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus, kolay bir şekilde tanı koyulması mümkün olan bir hastalıktır. En belirgin etkisi, cinsel ilişki esnasında kadınların vajinalarında kasılma meydana gelmesidir. Aynı zamanda bacaklarda ve tüm vücutta da kasılma olabilir.

Ağrılı cinsel ilişki, cinsel birleşme sırasında kas spazmı, tampon kullanırken ağrı, cinsel birleşmenin imkansız olması gibi belirtileri vardır. Doktora gitmeden Vajinismus tedavisi mümkün olmadığı için hastaların tedavi olması ardından cinsel ilişkiye girmesi mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir