Erkeklerde Vajinismus Olur Mu?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında veya vajinaya yabancı bir cisim girerken vajen kaslarının kasılmasına yol açan bir hastalıktır. Vajinismus hastalığı cinsel hayatı yolunda giden kadınlarda görülebileceği gibi hastalık sebebi ile cinsel ilişki yaşaması imkansız olan kadınlar vardır.

Vajinismus Kimlerde Görülebilir?

Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erkeklerde Vajinismus olur mu: Vajinismus erkeklerde görülen bir hastalık değildir. Kadınların Vajinismus tedavilerinin sürecinde erkeklerin yaklaşımları ve destekleri tedaviden sonuç alınmasında etkilidir.

Vajinismus hastası kadınlar, partnerleri karşısında kendisini yetersiz hissedebileceği ve psikolojik olarak yıpranacağı için tedavi sürecinde erkeklerin destek olması önemlidir. Tedavisi kolay olan Vajinismus hastalığı, tüm kadınlarda görülme ihtimali olan bir hastalıktır.

Psikolojik olarak ortaya çıkabileceği gibi fiziksel olarak ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır. Hastaların büyük kısmı toplum baskısı sebebi ile cinsel ilişkiden çekinme ve korkma sebebi ile ilişki yaşayamaz. Aynı zamanda cinsellik hakkında yetersiz bilgiye sahip olma da hastalığın sebeplerinden biridir.

Vajinismus, cinsel hayatı yolunda giden kadınlarda da görülebilir. Ağrılı ve zor doğum, kürtaj, ağrılı cinsel ilişki, taciz ve tecavüz gibi sebepler, kadınlarda sonradan Vajinismus olmasına neden olur. Tüm Vajinismus türleri, tedavi edilmesi mümkün olan hastalıklardır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde Vajinismus olur mu: Vajinismus, erkeklerde görülmeyen ve kadınlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmesi mümkün olan hastalık farklı sebeplerle ortaya çıkabilir.

  • Vajinismus hastası olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinada kasılma ve bacaklarda kasılma meydana gelir.
  • Cinsel ilişki denenmesine rağmen gerçekleşmez veya şiddetli ağrı yaşanan cinsel ilişkiler meydana gelir.
  • Hastalığa sahip olan kadınlar, vajinaya girecek olan tüm yabancı cisimlere karşı kasılma ve korku hisseder.
  • Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kadınlarda cinsel isteksizlik ortaya çıkar.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Erkeklerde Vajinismus olur mu: Vajinismus erkeklerde görülen bir hastalık değildir. Sadece kadınlarda görülen bu hastalık, cinsel ilişkiye girilmesini imkansız hale getirir. Cinsel ilişki sırasında vajen kasları kasılır ve ağrı hissedilir.

Vajinismus, psikolojik veya fiziksel olabilir. Fiziksel Vajinismus hastalığında cerrahi işlemler tedavi uygulanmaktadır. Psikolojik Vajinismus hastalığında psikolojik destekle birlikte hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.  

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir