İlişkiye Girememe Durumu

Kadınların en çok karşılaştığı durumlardan bir tanesi olan vajinismus ciddi anlamda eşler arasında cinsel hayatı etkilemektedir. Aslında kadınların korkulu rüyası olan İlişkiye girememe durumu alanında en iyisi olan uzman bir doktorla çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu tamamen kadının doktoruna güvenmesi ve kendini onun  uzman ellerine bırakmakla alakalıdır. Unutmayın vajinismus kaderiniz değildir.

Vajinismus çeşitleri

Vajinismus sorunu primer veya sekonder olarak iki ayrı maddede sınıflandırılabilir.

Primer vaginismus: bu vajinismus çeşidi kadının ilk kez ilişkiye girdiği ya da jinekolog muayenesinde ortaya çıkar. Pc kas gruplarının kasılmasından dolayı kadın cinsel ilişki sırasında aşırı bir ağrı çeker.

Sekonder vaginismus: Herhangi bir cinsel travma yaşadıysanız ya da cerrahi bir müdahale geçirdiyseniz daha önce sorunsuz olan cinsel hayatınızda vajinismus sorunu ortaya çıkar.

Vajinismusun nedeni nedir?

Genel olarak ilişkiye girememe durumu psikolojik nedenli bir durumdur. Tabi bazı nadir durumların da olduğunu söyleyebiliriz. Kendini olumsuz olarak koşullandıran ve bilinçaltını hatalı bilgilerle dolduran kadınlarda vajinismus durumu söz konusu olur. O yüzden henüz ilişkiye girmediyseniz kendinizi olumsuz düşüncelerle ve korku dolu cinsel konuşmalara kapatın. Genelde daha önce ilişkiye girmemiş kadınlar cinsel ilişkinin can yakıcı olduğunu düşünebilirler. Bir an önce bu negatif düşünceleri bir kenara bırakıp bir uzmandan yardım almalısınız.

Vajinismus sorununa nasıl yaklaşmak gerekir?

Vajinismus sorununu bu dünyada ilk ve tek yaşayan kadın olduğunuzu düşünmemelisiniz. Sizinle aynı durumu yaşayan ve eşiyle cinsel ilişkiye girememe durumunu yaşayan milyonlarca kadın var dünyada.  Özellikle bizim toplumumuzun geleneksek yapısından dolayı kadınlarımızın birçoğunda bu sorunu görmemiz mümkün. Henüz cinsel ilişki yaşamamış kadınları ilk gece korkusu sarmakta. Aslında birey kendini şartlamamalı ve de rahat bırakmalıdır.

Fakat sonrasında yaşanacak olan kasılmaların hiçbiri kadının elinde değildir. Bunun içinde vajinismus tedavisi gerektirmektedir. Vajinismus tedavisi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tedavi olmanız bir ayıp değildir. Özellikle bu sorun sizin elinizde olmadığı için kendinizi suçlamamalı ve bir an önce doktorunuzla bir görüşme gerçekleştirmelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir