Kendi Kendine Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, kadınlarda görülen ve cinsel işlev bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. Vajinismus hastası olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında vajen kaslarının kasılmasından dolayı ilişkiye giremez. Hastaların bir kısmı hiç cinsel ilişki yaşayamazken bir kısmında cinsel ilişki sonrasında görülür.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların istemeleri ve denemelerine rağmen cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Vajinismus hastalığı, kadının cinsel ilişki istememesinden kaynaklanmaz. Hastalar, mastürbasyon yapabilir ve ilişki yaşamak ister ancak ilişki esnasında kasılma olduğu için cinsel ilişki medyana gelmez.

Vajinismus hastalığı, primer ve sekonder olarak iki şekilde görülür. Primer Vajinismus hastası olan kadınlar bakiredir ve ilişkiye giremez. Sekonder Vajinismus hastalığı, cinsel hayatı yolunda giden kadınlarda sonradan görülür.

Kendi kendine Vajinismus tedavisi yapılması mümkün değildir. Vajinismus tedavi edilmediği sürece cinsel ilişkiye girilmesi mümkün değildir. İlişkiye girmek için zorlanması halinde şiddetli ve kanama yaşanan ilişkiler meydana gelir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus psikolojik veya fiziksel olarak ortaya çıkabilir. Tüm Vajinismus hastalıklarının doktor muayenesi ile tedaviye başlaması gerekir. Kendi kendine Vajinismus tedavisi mümkün değildir.

  • Primer Vajinismus, hiç cinsel ilişkiye girmeyen kadınlarda görülür ve bu hastalar, jinekolojik muayene olamaz, fitil, tampon kullanamaz.
  • Sekonder Vajinismus, cinsel hayatı yolunda giden kadınlarda, ağrılı doğum, kürtaj, tecavüz gibi sebeplerle sonradan ortaya çıkan bir hastalıktır.
  • Fiziksel Vajinismus, vajinada var olan bozukluklar sebebi ile cinsel ilişkiye girilmesine engel olan ve nadiren görülen bir hastalıktır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus hastaları, cinsel ilişki sırasında vajinalarında kasılma olması sebebi ile ilişki yaşayamaz. Hastalığın ortaya çıkmasından en büyük etkeni psikolojik sebeplerdir. Hastaların bir kısmı cinsel ilişkiden korktuğu ve ağrı yaşayacağını düşündüğü için kasılır. Psikolojik olarak gerçekleşen istemsiz kasılma, psikolojik destek alarak tedavi edilir.

Kendi kendine Vajinismus tedavisi mümkün değildir. Vajinismus olan kadınların, vajinalarındaki kasılma ve ağrılara rağmen içerisinde yabancı bir cisim sokmaması veya cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Fiziksel Vajinismus cerrahi işlemlerle kısa sürede tedavi edilir. Psikolojik olan Vajinismus, psikolojik destek alarak kolay bir şekilde tedavi edilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir