Nefes Egzersizleri Vajinismus

Vajinismus, kadınların cinsel ilişki yaşamasına engel olan ve cinsel işlev bozukluğuna sebep olan bir hastalıktır. Genellikle psikolojik olan Vajinismus tedavisinde belirli egzersizler yapılır ve kadınların cinsel ilişkiye girmesi sağlanır.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus, psikolojik ve fiziksel olarak ortaya çıkmaktadır. Fiziksel Vajinismus tedavisi için cerrahi müdahale gerekir. Psikolojik Vajinismus tedavisinde farklı psikolojik yöntemler uygulanır.

  • Nefes egzersizleri Vajinismus tedavisinde kullanılır ve hastanın düzenli nefes alıp vererek vajinasına dokunması ve kasılmaları kontrol etmesi sağlanır.
  • Ayna egzersizi, tedavi aşamasında kullanılan bir egzersizdir ve kadının ayna karşısında vajinasını inceleyerek tanımasını, korkularını azaltması için uygulanır.
  • Masaj ve dokunma egzersizleri, hastalığın atlatılması için önemli olan, kadının haz bölgelerini keşfetmesini sağlayan, klitorisi hissederek korkularının önüne geçmesine yardımcı olan bir egzersizdir.
  • Vajinal dilatör egzersizleri, vajina içerisine yerleştirilen çubuk, tüp, konlarla cinsel haz yaşanmasını ve korkuların azalmasını sağlayan bir egzersiz yöntemidir.

Vajinismus Tedavi Süreci

Vajinismus, psikolojik ve fiziksel olarak iki ayrı şekilde ortaya çıkar ve her iki hastalığın tedavi süreçleri farklılık gösterir. Fiziksel Vajinismus, vajinada var olan bozuklukların giderilmesi için cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Psikolojik Vajinismus, daha sık görülen bir hastalıktır ve tedavi sürecinde psikolojik destek alınması gerekir. Nefes egzersizleri Vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Psikolojik Vajinismus tedavisinin sürecinde kadınların vajinalarını tanımaları, klitoris bölgelerini keşfetmeleri, cinsel haz alarak korkularını yenmeleri sağlanır. Adım adım ilerlenen tedavi süreci kısa sürelidir ve tedavi sonrasında cinsel ilişki rahatlıkla yaşanır.

Vajinismus Evde Tedavi Edilir Mi?

Cinsel ilişkiye girerken vajinasında ve bacaklarında kasılma hisseden, ilişkiye giremeyen veya ağrı yaşayan kadınların mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Vajinismus, fiziksel ve psikolojik olabileceği için öncelikle tanı konmalıdır. Tanı konması ardından izlenen tedavi süreçleri farklılık göstermektedir.

Psikolojik Vajinismus tedavisinde ayna egzersizleri, masaj egzersizleri gibi egzersizler yapılır. Nefes egzersizleri Vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Psikolojik destek alınarak hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

Fiziksel Vajinismus, vajinada dokusundaki bozukluklardan meydana gelir. Bu hastalık cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Kısa süreli ve kolay olan tedavi sonrasında tam olarak iyileşme sağlanır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir