Panik Atak Vajinismus

Vajinismus, farklı sebeplerle ortaya çıkan ve kadınların cinsel ilişki yaşamasına engel olan bir hastalıktır. Vajinismus hastalarının bir kısmı hiç cinsel ilişki yaşamayan bir kısmı ise cinsel hayatı yolunda olmasına rağmen sonradan Vajinismus olan hastalardır. Hastaların bir kısmında panik atak görülmektedir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların istemesi ve denemesine rağmen cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Fiziksel ve psikolojik sebeplere dayanabilir. Hastalığa tanı konması ardından izlenen tedavi süreçleri farklılık göstermektedir.

Vajinismus genellikle psikolojik sebeplere dayanır. Panik atak Vajinismus hastalarının bir kısmında görülür ve panik atak olan hastalar, cinsel ilişkiden korkmaları halinde istemsiz kasılma yaşayabilir ve cinsel ilişkiye giremez.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus, farklı sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığa sahip olan kadınlar, istemeleri ve denemelerine rağmen cinsel ilişki yaşayamazlar. Cinsel hayatı yolunda giden kadınların daha sonra yaşadığı olaylar, Vajinismus olmasına neden olabilir.

  • Panik atak Vajinismus olmasına doğrudan sebep olan bir durum olmasa da cinsel ilişkiden korkan panik atak hastası kadınlar, cinsel ilişki sırasında atak geçirebilir ve ilişkiye giremez.
  • Cinsel ilişkiden korkma, toplum baskısı sebebi ile çekinme ve güvensizlik duygusu, psikolojik Vajinismus olmasının nedenlerinden biridir.
  • Psikolojik Vajinismus sebepleri; taciz, tecavüz, kürtaj, ağrılı doğum, ağrılı cinsel ilişki gibi sebeplerdir.
  • Fiziksel Vajinismus, vajinada var olan doku bozukluklarından meydana gelir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus, farklı sebeplerle ortaya çıkan ve kadınların cinsel ilişki yaşamasına engel olan bir hastalıktır. Vajinismus, psikolojik veya fiziksel olabilir. Fiziksel Vajinismus, nadiren görülen ve cerrahi müdahale ile tedavi edilen bir hastalıktır.

Psikolojik Vajinismus, kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Panik atak Vajinismus olmasına doğrudan sebep olmasa da panik atak hastalarının bir kısmında Vajinismus görülmesi mümkündür. Vajinismus, sekonder ve primer olarak iki farklı türe ayrılır.

Primer Vajinismus hastaları, hiç cinsel ilişki yaşamayan, vajinasına girecek olan yabancı cisimlerin tümüne karşı kasılma hisseden hastalardır. Bu hastalar, fitil ve tampon kullanamaz. Sekonder Vajinismus, doğum, kürtaj, ağrılı cinsel ilişki gibi sebeplerle kadınlarda cinsel ilişki yaşadıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir