Primer Vajinismus Tedavisi

Psikolojik Vajinismus, primer ve sekonder olarak iki farklı türe ayrılır. Primer Vajinismus, cinsel ilişki yaşamayan kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kadınlar, cinsel ilişki istemelerine rağmen yaşayamaz ve cinsel ilişkiye girmek istemez.

Primer Vajinismus Nedir?

Primer Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadınların vajen bölgesindeki kasların kasılmasına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık sebebi ile cinsel ilişki yaşanması imkansız hale gelir.

Primer Vajinismus hastası kadınlar, jinekolojik muayene olamaz, fitil ve tampon kullanamaz. Vajinaya girecek tüm yabancı cisimlere karşı korku ve kasılma hissedilir. Primer Vajinismus tedavisi psikolojik destek alınarak yapılmaktadır.

Primer Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Primer Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiye girmesine engel olan bir hastalıktır. Cinsel ilişki sırasında kasılma olması, penisin vajinaya girmesini imkansız hale getirir.

  • Primer Vajinismus hastalarında cinsel ilişki sırasında vajinada ve bacaklarda kasılma meydana gelir.
  • Kasılmalar sebebi ile bacakların birleştirilmesi, tüm vücutta kasılma hissedilmesi, titreme gibi belirtileri vardır.
  • Hastalar, istemsiz bir kasılma yaşar ve penisin vajinaya girmesi mümkün olmayacak şekilde vajinada kasılma medyana gekir.
  • Primer Vajinismus hastaları fitil, tampon kullanamaz ve vajinaya yabancı cisim girmesinden çekinerek kasılma yaşar.

Primer Vajinismus Kendi Kendine Geçer Mi?

Primer Vajinismus, psikolojik Vajinismus türlerinden biridir. Bu hastalık, hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda görülür. Kadınlar, istemeleri ve denemelerine rağmen cinsel ilişkiye giremezler.

Cinsel ilişki esnasında vajinada ve bacaklarda kasılma meydana gelir. Aynı zamanda fitil, tampon gibi vajinaya giren cisimler kullanılamaz. Primer Vajinismus, kendi kendine geçmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Primer Vajinismus tedavisi doktor kontrolünde psikolojik destek alınarak yapılır.

Primer Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Primer Vajinismus tedavisi psikolojik destekle birlikte egzersizlerle yapılmaktadır. Hastaların öncelikle vajinalarını tanımaları ve cinsel ilişki korkularını yenmeleri sağlanır. Ayna egzersizi ile başlayan tedavi sürecinin ilerleyen dönemlerinde parmak egzersizleri uygulanır.

Masaj egzersizleri, vajina içerisinde çubuk, tüp gibi cisimlerin yerleştirilmesi, primer Vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Vajinismus tedavisi, zor olmadığı gibi kısa sürede sonuç alınan bir tedavi sürecidir ve tedaviden sonra hastalarda kasılmalar sona ererek sağlıklı bir cinsel ilişki süreci izlenir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir