Vajinismus Başlıca Nedenleri

Vajinismus, değişken cinsel fobi ve refleks ve buna bağlı olarak vajinayı çevreleyen kasların istemsiz kas kasılması ile ilişkili, korku ve penetrasyonun acı çekmesi ile karakterize cinsel bir hastalıktır.
Bozukluğun şiddeti ve dolayısıyla jinekolog ilk ziyaret sırasında değerlendirdiği üç ana faktöre bağlıdır:
1) fobinin şiddeti (hafif, orta veya şiddetli);
2) kas spazmı yoğunluğu;
3) semptomun oluşumuna ve / veya sürdürülmesine katkıda bulunan kişisel veya çift psikoseksüel faktörlerin varlığı ve şiddeti


Vajinismus, evlilik dışı veya evliliklerde çiftlerin yaşadığı en önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir.
Vajinismus birleşmeyi önleyecek kadar şiddetli değilse, ilişki mümkündür ancak ağrıya neden olur. Vajinismus durumunda, cinsel ilişkide ilk denemede disparüni vardır. Vajinal mukozanın mikrotravması, vajinal kuruluk koşullarına nüfuz etmesinden kaynaklanır ve onu çevreleyen kasın spazmı nedeniyle “kısıtlı” vajinal giriş ile, vajinal giriş mukozasının kronik iltihaplanma durumuna neden olabilir. Vajinanın kendisi hiç de sıkı değildir: doğum sırasında üç veya dört kiloluk bir çocuğun geçişine izin verdiği için belki de vücuttaki en elastik ve en şişirilebilir organdır! Bununla birlikte, şişirilebilirliği, onu çevreleyen ve “anüsün asansörü” veya “pubokokesgeus” olarak adlandırılan kasın gerginliği ve elastikiyeti ile koşullandırılır. Çok az kadın bu kasın hem gönüllü hem de istemsiz kontrole tabi olduğunu biliyor. Örneğin, gönüllü olarak büzülebilir ve bu nedenle idrar veya dışkıyı korumak istediğimizde vajinal girişi de kapatabiliriz. Aslında levator kası, alt kısımdaki pelvisi kapatır, ayrıca idrarın aktığı tüp anüs ve üretrayı da çevreler. Bunun yerine, onu arzulanan bir cinsel ilişkide rahatlatabilir ve hatta penetrasyon sırasında ve eşimizin zevkini artırmak için ritmik olarak daraltabiliriz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir