Vajinismus Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

vajinismus bireysel huzur ve çiftin yaşamı üzerine yansımaları olan birçok kadını etkiler. Cinsel ilişkiyi yerine getirmeyi zorlaştıran nedenler farklıdır ve spesifik cevaplar gerektirir. Vajinismus kadınları etkiler ve sürekli kasılma, kadın genital organı girişinin tekrarlayan ve istemsiz kas oluşan bir durumdur.

Rahatsızlık kendisini ilk cinsel ilişkiden (birincil vajinismus) gösterebilir veya daha sonra ortaya çıkabilir (ikincil vajinismus), belirli durumlar veya bazı partnerlerle (durumsal vajinismus) sınırlı olabilir veya penetrasyonun mümkün olduğu tüm durumlarda, amaçlar için bile mevcut olabilir doktorlar (genelleştirilmiş vajinismus).

 

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismus, ilişkilere nüfuz edemeyen kadının, eşin ve tüm çiftin dinginliğini etkileyen fiziksel ve psikolojik rahatsızlıktır. Kadın, vajinanın girişine izin vermeyen, ağrı üreten güçlü bir istemsiz sertleşme yaşar. İstemsiz doğası, acı ve acı hissetme korkusu için değil, aynı zamanda suçluluk, utanç ve acı duygusu için cinsel alanın reddedilmesi ile yüzleşebilecek kişinin kontrolünü azaltır.  Genellikle olası bir penetrasyon için tek acı korkusunun ve dolayısıyla aynı düşüncenin fiziksel sertlik ve güçlü bir acı ve patolojik kaygı hissi yarattığı gözlenir. Bununla birlikte, vajinismustan muzdarip olanlar her zaman cinsel teması reddetmez, genellikle onu arar ve aktive eder, ancak kendilerini her zaman penetrasyonu içermeyen jest ve davranışlarla sınırlar. En ciddi durumlarda tıbbi testlerin yapılması bile imkansızdır ve anestezi altında yapılmalıdır.

  Vajinismusun nedenleri fiziksel, psikolojik, aynı zamanda kültürel ve eğitimsel olabilir.

Arasında fiziksel nedenleri şunlardır: bozuklukları veya işlev bozuklukları vajina, senil atrofi, inflamasyon, endometriozis ve anatomik anormallikler veya diğer özel tıbbi koşullar. Bunun yanı sıra travma, istismar veya kötü muamele, fobiler, panik atak bozuklukları, anksiyete ve hamilelik korkusu, vücudunuzu hiper-kontrol edici tutumlarla kabul etmede güçlük ve gevşememe, çok az veya hiç olmayan psikopatolojik etkiler olabilir.  Kadın cinsel ilişkiye bağlı olmadığından, düşük özgüvene ve ilişkilerini yönetmede zorluklara, özellikle samimi tarafta olmadığından korkabilir. Son olarak, bazen çiftte soruna bir tür istemsiz tepki olarak bir eşin genital bozukluğu ile ilişkilendirilebilir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir