Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri her kadında ayrı ayrı değişir. Bununla birlikte, bu işaretler bireyin cinsel ilişkiye girememesi ve cinsel ilişkide zorluk çekmesi gerçeğinde kendini gösterir. Genellikle ağrıya ve acıya neden olur.

Vajinismus belirtileri;

 • İlişkiye girmemek
 • Vajinaya herhangi bir dış müdahalenin imkansızlığı
 • Jinekolojiye müdahale edememe ve bu durumdan kaçınma
 • bir kişinin partnerini kendisinden uzaklaştırmak
 • Vajinal bölgede cinsel zevk, zayıf heyecan ve kuruluk eksikliği
 • disparoni

Closeup portrait of dissatisfied middle-aged pretty woman covering ears with pillow and lying in bed in bedroom. Top view.

Vajinismusun Nedenleri

Psikolojik gerginlik genellikle vajinismusun temelidir. Ferdin geçmişte deneyimlediği veya duyduğu cinsel bir işlev bozukluğudur, çünkü kendini tanımıyordu bile. Bu durumlar hem ruhsal hem de fiziksel olabilir.

Vajinismusun nedenleri;

 1. Doğum yapma ve hamile kalma korkusu
 2. Cinsel Kimlik Sorunları
 3. Farklı zihinsel problemler
 4. Eşte güvensizlik sorunu
 5. Kişilik bozuklukları
 6. depresyon
 7. Geçmiş Cinsel Yaralanmalar
 8. Stimülasyon ve arzu sorunu Uyumsuz evlilikler ve ilişkiler
 9. toplum korkusu

Vajinismus tedavi edilebilir bir durumdur. Terapi genellikle vajinismusu tedavi etmek için çiftler halinde yapılır. Bu soruna ve insan sorununa neden olan altta yatan sorunu tanımlamak ve buna göre yaklaşmak önemlidir. Vajinismus gelecekte insanların evliliklerini ve ilişkilerini etkileyebilecek ciddi bir sorundur. Bununla birlikte, bu aşamadaki en önemli faktör, kişinin tedaviye hazır olması ve bulunduğu durumu kabul etmesidir. Bazı insanlar vajinismusları olduğunu, uzun bir süre sonra bile olsa veya bu yönde bir sorunun farkında olsalar bile, ondan kaçınabilir ve tedavi alabilirler. Tedaviden kaçınan bir kişi zamanla daha depresyona girer ve bu sorunun neden ilişkisi ve yaşamında daha ciddi sorunlara yol açabileceğini gösterir. Bu nedenle, bu durumun bilinçli olarak değerlendirileceğini bilmek, gelecekteki bir yaşamda ortaya çıkabilecek bu tür sorunları önleyecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir