Vajinismus Cinsel Terapi

Sıklıkla karşılaşılan vajinismus sorununun en büyük sebeplerinden bir tanesi ne yazık ki cinsel ilişkide korkmayla alakalıdır. Bu yüzden alınacak olan tedavi çok önemlidir. Çiftin öncelikli olarak tedaviyi birlikte kabullenmesi gerekmektedir. Cinsel terapi dediğimiz yöntemde çiftin cinsel bilgi eksikliği ya da hatalı bilgileri ilk etapta saptanmalı ve terapinin bu çerçevede devam etmesi olumlu sonuçlara katkı sağlayacaktır. Sadece cinsellik değil çiftin cinsellik dışındaki birbirlerine karşı olan tutumu ve aralarında ki uyumun oluşması için de farklı yaklaşımlarda bulunulur.

Vajinismus tedavisinde bu sorunu yaşayan kadına bedenini tanıma, tepki kontrolü, gevşeme, vagen kaslarını tanıma ile aşama aşama kendini gevşetmesi öğretilir.

Vajinal Biofeedback Uygulaması ne sağlar?

Vajinal biofeedback uygulaması  bireyin kendi vajinal kaslarını esnemesini sağlaması, kendi bedensel duygularını öğrenmesini sağlar. Genel de bu uygulamalar kişinin evde yapmasını istenilen yöntemlerdir. Fakat kadının bunu evde yapmaması vajinismus tedavisinin maalesef ki önüne geçmektedir. Bu da tedavinin yarım kalmasına neden olmaktadır. Çünkü kadın korktuğu için bunu yapmaktan çoğu zaman kaçınır ve erteleme devreye girdiği için motivasyon tamamen kaybolur. İşte bunun için klinikler de biofeedback yöntemi ile kadının üzerinde ki kaygı ve korku psikolojisi tedavi edilmeye çalışılır.

Vajinismus tedavisi genelde hastaya bağlı olarak değişiklik gösterse de 8 10 seansta ortadan kalabilir. Fakat uygulanacak olan biofeedback uygulaması sayesinde bu süre oldukça aşağı çekilir. Eğer haftada bir veya iki seans uygulanırsa hasta hızlı bir şekilde sağlığına kavuşur. Kadının tamamen kendine inanması ve tedavinin her anını pes etmeden yaşamalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir