Vajinismus Hakkında Bilmedikleriniz

Vajinismus nedir?

Vajinismus, vajinal kas sisteminin istemsiz spazmından oluşan ve penetrasyonu engelleyen bir cinsel bozukluğu gösterir. vajinismustan mustarip kadın, buna rağmen cinsel eylemi kabul etmeyi zor bulmaktadır. Muhtemelen vajinismus, kadının gizli veya bastırılmış psikolojik koşullarını yansıtır, çünkü acı ve korkuyu cinsel ilişkiyle ilişkilendirir.  Aynı zamanda dikkate değer ve bazen de motive olmayan bir penetrasyon fobisine de bağlıdır.
Daha kesin olarak, penetrasyondaki gerçek ağrı, vajinismustan farklı olan disparüni ile mükemmel bir şekilde ifade edilir. çünkü ikinci durumda, ağrı korkusu genellikle temelsizdir ve cinsel eylemde sadece beklenen fobileri yansıtır.

Vajinismusun çocuk doğurma yaşındaki kadınların% 1-2’sini etkilediği tahmin edilmektedir: insidans endeksi sadece sık klinik kontrollere tabi tutulan ve kendiliğinden beyan eden kadınlara odaklanırsa yüzde artar (% 15-17).  Ne yazık ki, ne kadar kadının vajinismustan gerçekten etkilendiğini tam olarak değerlendirmek mümkün değildir, çünkü muhtemelen etkilenen kadınlar doktorları hakkında konuşmaktan utanırlar.

Vajinismus bir hastalıktır ve tam da bu nedenle hafife alınmamalıdır: cinsiyet fobisinin ve vajina kaslarının spazmının vajinismusu karakterize eden iki ana özellik olduğunu gördük. Bu nedenle, bozukluğun şiddetini değerlendirmek için, hem fobinin yoğunluğuna (ideal bir değer ölçeğinde ölçülen: hafif, orta, şiddetli) hem de spazmın yoğunluğuna odaklanmalıdır. Örneğin , spazmın düşük şiddet derecesinden bahsediyoruz. basit sözel güvence ile kaybolduğunda: bu durumda penetrasyon genellikle mümkündür.

Vajinismusun neden olduğu kadının cinsel eyleminin reddedilmesinin eş için de sonuçları olabileceği anlaşılabilir. Adam uygunsuz, hayal kırıklığına uğramış ve kadının arzularını tatmin edemediğini hissediyor: erektil bakım eksikliği kesinlikle uzun vadede kısırlığa yansıyabilecek en yakın etkiyi temsil ediyor. Aslında, “steril” çiftlerin% 5 ila 7’si arasında değişen bir oranda cinsel ilişkilerin olmaması tesadüf değildir.

Vajinismus, eşle cinsel heyecan gösterememe ile ilişkili, ilerici (ancak kaçınılmaz) bir cinsel istek kaybına neden olur: erotik yakınlık kaybolur ve eş, motivasyonu olmayan, tatminsiz ve depresif, “eşit” hissetmez. Vajinismustan etkilenen kadın “semptomu indükleyen” olarak tanımlanırsa, adam “semptomu taşıyan” dır, çünkü asılsız suçluluk duygusu erektil açıklar, ereksiyon sürdürememe gibi cinsel işlev bozukluklarına neden olur, arzu kaybı ve erken boşalma.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir